Nem túlzás azt állítani, hogy a palacsintát mindenki szereti. Ennek a nagyszerű és egyszerű desszertnek számos variációját ismerjük, legfőképpen amikor az édes palacsintára gondolunk.
Az első élményünk a palacsintával még gyerekkorunkban volt. Édesanyánk órák hosszat állt a tűzhely mellett és próbálta olyan tempóban sütni, ahogy mi ettük, ez vagy összejött, vagy türelmesen várnunk kellett. Tésztája is nagyon finom volt, de a részletek a töltelékekben rejlenek. Volt kakaós, diós, túrós és természetesen a nagymama baracklekvárja sem maradhatott el. Az illata egyedi, néhány darab után szinte az egész lépcsőház a palacsinta illatában „úszott”, érezni lehetett, hogy valamelyik lakónak finom uzsonnája lesz, majd a nyitott ablaknak köszönhetően kis idő múlva a fél utca érezte az illatot és talán a szomszédok is nekiálltak sütni. Annak idején látványos gasztroműsorok helyet így kaptak kedvet az emberek egy jó desszert elkészítéséhez.
A palacsintatésztának több változata van pl.: sima liszt helyett teljes kiőrlésű lisztet is használhatunk a töltelék meg mindenki ízlésére és fantáziájára van bízva.
Ha már valaki a sokadik palacsintasütésnek áll neki nem méri a hozzávalókat – de így van ez más étel készítésénél is – hanem „érzésre” adagolja, de azért megpróbálom leírni kb. miből mennyi szükséges.
Hozzávalók:
- 2 db tojás
- 7-8 dl folyadék (fele tej, fele víz vagy szóda)
- 1 kávéskanál szőlőcukor
- 10-12 evőkanál liszt (ha teljes kiőrlésű lisztet használunk akkor kb.: fele-fele arányban a fehér liszttel és a teljes kiőrlésű lisztnél több folyadék is kell de amikor a tésztát keverjük ezt látszani fog)
- egy csipet só
- 1 db citrom reszelt héja
- olja vagy kókuszzsír
Töltelékhez:
Kakaópor, túró, fahéj, lekvár, dió – ki mivel szereti
Elkészítése:
A tojásokat, cukrot, sót, tejet, reszelt citromhéjat elkeverjük a liszttel, és amikor már sima hozzáöntjük a vizet (szódát) és teljesen csomómentesre keverjük addig amíg egy tejszín sűrűségű tésztát nem kapunk. Az állagán múlik minden szóval, ha a tapétaragasztóhoz hasonlít, akkor a hozzávalókon még variálni kell pl: folyadékkal. Nagyanyáink azt mondják, hogy akkor jó a palacsintatészta, ha egy órát állni hagyjuk. Nos, ez nálunk ritkán fordul elő, hiszen azonnal sütni kell.
Tippek:
A tálalásnál hajthatjuk negyedbe, háromszögbe vagy csak egyszerűen felcsavarhatjuk és csokiöntettel, tejszínhabbal, gyümölcsökkel fogyaszthatjuk.
A túrós palacsintát akár meg is süthetjük. Megtöltjük a palacsintákat kb.: 10-12 darabot, hőálló tálba tesszük, megkenjük a tetejét tejföllel és előmelegített sütőben megsütjük ( 180 fokon kb.: 25 perc).
Jó étvágyat!
(fotó: pixabay.com)