Komló – Van a városban egy utca melyet az egyik első lakosáról neveztek el. A Kiss János utca története.
Régen a mai belváros területén, a Kossuth Lajos utca egy részén és a vele párhuzamosan elterülő déli domboldalon helyezkedett el Komló falu. A régi település központja egy harangláb volt, amely a mai piramis ház keleti sarkán állt, mellette pedig a falusi iskola volt.

A községet zömmel magyar és német földművesek, valamint később bányászok lakták. A magyar családok házai a mai Dózsa György, Táncsics Mihály és Kiss János utca környékén álltak. A német ajkú lakosok házai pedig a Kossuth Lajos utca két oldalán sorakoztak. Nézzük is mai cikkünk témáját a Kisjankó (igen így egyben, egy s-el és kis j-vel), később Kiss János utca történetét.
Komló a török hódoltság után, avagy a Kisjankó utca története
Van egy rövidke utca a Színház fölött, melyről valószínüleg kevesen tudják, hogy már a török hódoltság utáni években létezett, és már akkor is Kis János utcának hívták (egy s-el ahogy ejtjük). Nevét pedig nem egy híres történelmi személyről, íróról vagy más hasonlóról kapta, hanem egy ott élő családról.

A közel másfél évszázadnyi török hódoltság végén mindössze két ház maradt a régi Komlóból 9 lakójával. A folytonos török zaklatások miatt a környező erdőkbe elbújt lakosok (Kis, Tóth, Czukor és Zag családok) ekkor kezdtek el visszaszállingózni régi falujukba. A lerombolt házak helyett viszont az említett domb oldalán kezdtek el építkezni, mert innen közelebb volt az erdő, ha esetleg ismét menekülniük kellett volna.

Ide települt vissza a Kis család is, akiknek leszármazottai az utcában maradtak, így pár generáció után már több Kis is élt errefelé (Kis János, Kis-Tóth, Kis-Czukor stb.) ezért kapta az utca előbb a Kisjankó nevet, mivel az első házban ekkor Kiss Jankó bácsi lakott. Később átnevezték, és a szofisztikáltabb hangzású Kis János utca nevet kapta, ma pedig Kiss János utca a hivatalos neve.
Cikkünk megírásához, ahogy már korábban is Kiss József és Csikós Ferenc helytörténeti kutatásait használtuk.
/források: Kiss József – Adatok Komló történeti földrajzához, Csikós Ferenc – Komlói legendák/