Baranya – Vágotpuszta házaitól nem messze egy különös építményre bukkanhatnak a szemfüles túrázók.
A Mecsek legmagasabban fekvő településének szomszédságában, 403 méteres magasságban, az erdő fái között rejtőzik egy létesítmény, amely Komló egykori vízellátásában játszott kulcsszerepet.

Ez a Vízmű-nyelő, amely eredetileg természetes víznyelő volt – környezetét a ’70-es években kiépítették, így jött létre ez a hazánkban egyedülálló, félig természetes, félig mesterséges víznyelő.
Az Orfű mellett található, Csete György által tervezett, gomba alakú Vízfő-forrás szivattyúházából csővezetéken keresztül szivattyúzták ide a vizet, majd beleengedték a kibetonozott víznyelőbe, amely összeköttetésben áll a másfél kilométerre lévő Kőlyuki-barlanggal. A barlang természetes víztározóként szolgált — többek között innen látták el ivóvízzel Komlót.
Az építmény a Duna vizét szállító vezeték 1989-es kiépülésével vált feleslegessé. Azóta elhagyatottan áll az erdő mélyén.
/címlapkép: 7300/




