Komló – Mindenszentek és halottak napja alkalmából nézzük mit lehet tudni a városunk környéki temetőkről.
Ehhez ezúttal is a jövőre megjelenő Komló Lexikon szolgált alapul, amelyben Hoppa József foglalta össze a helyi temetők történetét. Lássuk hát:
Komló legrégebbi temetője a hasmányi dombon, a kórház közvetlen közelében található. Az itt fellelhető, 14. századból származó templomrom alapján valószínűsíthető, hogy már a középkorban is ide temetkeztek a falu lakói. Egy 1953-as felmérés szerint a temető területe 3610 négyzetméter, amelyen a sírhelyek száma kb. 500, az eltemetettek száma mintegy 600 volt. A temetőt 1930-ig használták.
Ekkor a Szentimre teleptől keletre, az erőműtől délre egy új temetőt nyitottak 9000 négyzetméternyi területen. A temető bejáratánál (ma garázsok találhatók itt) egy 98 négyzetméter alapterületű ravatalozó épült. A ravatalozó nem rendelkezett hűtőberendezéssel. 1953-ig kb. 1200 temetés történt. Ekkor 12 parcellában még 807 sírhely állt rendelkezésre. A temető felhagyásáig (1960) így kb. 2000 embert temethettek ide. Az itt eltemetett halottak nagy részét exhumálás után az új temetőbe helyezték át az érintett családok. Sok sír azonban érintetlen maradt. Néhány gondozott sírt ma is találhatunk még a sűrű bokrok között.
Komló lélekszámának gyors növekedése az ötvenes években megkövetelte, hogy egy új temető kialakításának tervezési munkái meginduljanak. Kezdetben, az akkor még beépítetlen dávidföldi városrész nyugati felére terveztek egy új temetőt 8.5 ha területen.
Az új köztemető azonban a kenderföldi városrésztől nyugatra eső dombtetőn valósult meg. Már 1957-ben megkezdődött a ravatalozó tervezése (tervező: Szekeres József), amelyet 1959-60-ban fel is építettek. A három ravatalozót hűtőberendezésekkel és más kiszolgáló-helyiségekkel egészítették ki. 1961-ben az első temetés meg is történt. Az első két sír Hoffmann Jánosé és Kádár Lászlóé volt, akiknek földi maradványait exhumálás után a régi temetőből hoztak át.
Az első tényleges temetésre 1961. július 16-án került sor, amikor Kocsis László 20 éves bányászt helyeztek örök nyugalomra, aki egy bányaszerencsétlenség következtében hunyt el. Ebben az évben fél év alatt mindössze 38 halott került a domboldal földjébe. Ez az alacsony szám még jónéhány évig megmaradt, ami elsősorban a város fiatal korösszetételéből adódott.
2023-ban az éves temetések száma 377 volt, 47 koporsós és 330 hamvasztásos. Az elmúlt 10 évben is hasonló arányokkal találkozhattunk. A temető iratai között az első feljegyzett hamvasztásos temetés 1973-ból származik. 1961 és 2023 között összesen 16 561 elhunytat helyeztek el a komlói köztemetőben.
A temető fenntartása és gondozása a Városgazdálkodási Vállalat feladata volt. Az 1970-es évek második felétől a Baranya megyei, a kilencvenes években pedig a Pécsi Temetkezési Vállalat végezte a komlói köztemető üzemeltetését. A 2000-es évek elejétől Petrich Csaba és Szinger László által alapított Antiko-prof Kft. vette át a temető működtetésének feladatát. A várossal kötött szerződés alapján 2011-től Kaluzsa Tamás által jegyzett Komlói Temetkezési Kft. látja el a köztemető fenntartói tevékenységét.
Az első önkormányzati ciklus idején felszenteltek egy haranglábat (1990 dec.), később elkészült a díszkapu is. 2012-től a ravatalozóban több rekonstrukciós munkálatot hajtottak végre. 2018-ban a bejárat mellett egy kereszt felállítására került sor.
A mecsekfalui temetőt a falu benépesülésének idejétől (18. század) folyamatosan használták. Régen a helyi, napjainkban a komlói egyházközség tartja fenn. A 2000 négyzetméternyi területen kb. 150 sír található. A temetőben féltve őrzött fák vannak. Ilyen az Erzsébet királyné fája, amelyet a hagyomány szerint 1895-ben, a királyné halálának évében ültettek. Az I. világháborúban hősi halált halt kilenc katona tiszteletére a háború után kilenc szederfát is ültettek, amelyeket elszáradás esetén folyamatosan pótolnak. 2000-ig, régi falusi szokás szerint az elhunytak sírját általában a család rokonai, barátai ásták ki.
Mecsekjánosi temetőjét, amelyet szintén az egyházközség tart fenn, századok óta használják az ott élők. Területét 2015-ben közel 700 négyzetméterrel bővítették. Az egész temető 6837 négyzetméteren terül el. A ravatalozó felújítására 2004-ben került sor. 330 sír és 6 urna őrzi az elhunytak földi maradványait. A temető középső részén egy nagyon régi Mária-szobor vigyázza a sírkert nyugalmát. Kisbattyán temetője már nem működik. A sírokat a még ott élő hozzátartozók gondozzák.