Komló – Legújabb sorozatunkban minden hétvégén közzéteszünk egy-egy érdekes részletet a jövőre Bányásznapokon megjelenő Komló Lexikonból.
Készül a Komló Lexikon, melyben A-tól Z-ig rövid lényegretörő szócikkekben mutatják be városunk történetét. Olvashatunk benne az iskolákról, épületekről, vállalatokról, valamint a város kulturális és sportéletének jelentős eseményeiről és szereplőiről is. Az 500 oldalasra tervezett könyvben várhatóan ezer, lexikonokra jellemző tömörségű írás kap majd helyet.
Sorozatunk harmadik részében a komlói templomban található Szent Borbála szoborról tudhattok meg néhány érdekességet:
Az 1937. december 4-én, Szent Borbála tiszteletére felszentelt római katolikus templom szentségi oltára fölött a bányászok védőszentje, Szent Borbála alumíniumból öntött szobra áll, Dabóczi Mihály szobrászművész alkotása.
A szobor másodpéldányát, 1939-ben, a Ludovika Akadémia számára készítette el az alkotó, újra öntötték ugyanazt a szobrot. A különbség a nőalak lábánál található, az ágyú és a torony jelképek mellett a komlói szobron bányászlámpa is látható. A budapesti Borbála szobrot a háború után eltávolították, majd 1986-ban Tápiószentmártonban állították fel. 2022-ben, a Ludovika Campus felújításakor bronzból újra öntötték és az Orczy-kertben avatták fel – olvasható a jövőre megjelenő Komló lexikonban.
Vagyis az évek során a szobornak két „testvére” is készült. Szent Borbála ugyanis nemcsak a bányászok, hanem a tüzér katonák védőszentje is, ezért állították fel a szobor másolatát a katonatiszteket képző Ludovika Akadémia kertjében.
Ez a másolat került végül a tápiószentmártoni idősek otthona parkjába. Két évvel ezelőtt pedig, a ma már a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyik campusaként működő Ludovika felújítása során, újra elkészítették a szobrot, ezúttal bronzból.