Komló – A közelmúltban megjelent városunk fenntartható városfejlesztési stratégiájának munkaanyaga. Átrágtuk magunkat a 110 oldalas dokumentumon, és kiszedtünk belőle pár érdekességet.
A 2021-2027-es Európai Uniós ciklus támogatásainak felhasználási feltételeként integrált területi, stratégiát kell készíteniük a településeknek. Ez gyakorlatban annyit jelent, hogy ebben a dokumentumban jelöli ki a városvezetés, hogy milyen beruházásokat szeretne megvalósítani az EU-s forrásokból, illetve itt fogalmazza meg azt is, hogy 2030-ra mit szeretne elérni.
A város jövőképe szerint Komló 2030-ban lakosainak munkát adó, élhető, értékeit tisztelő város, amelynek fenntartható gazdasága, a társadalma és a környezete.
Összefoglalva: Komló egy olyan európai kisvárossá kíván válni, amely rengeteg lehetőséget rejt magában mind a helyi társadalom, mind a gazdasági szféra szereplői számára. Fejlesztéseit minden esetben a fenntartható fejlődés eszméjében kívánja megvalósítani, ami egyaránt szolgálja a lakosság, a vállalkozások és a környezet érdekeit. Ezen cél megvalósításához pedig minél szélesebb körből kíván ötleteket meríteni – olvasható a dokumentumban.
Az ehhez szükséges fejlesztéseket 5 részre bontották:
- Prosperáló város
- Zöldülő város
- Digitális város
- Megtartó város
- Kiszolgáló város
A dokumentumban több olyan megvalósítandó program is szerepel, mellyel korábban már mi is foglalkoztunk. Ilyen például az altárói termálkutak hasznosítása, vagy a mostanra életveszélyessé vált gótikus templomrom környezetének felújítása. Nézzük hogyan képzeli a város a stratégiájában meghatározott egyes dimenziókat.
Prosperáló város
A gazdaság élénkítésével foglalkozik ez a topik. A város céljai között szerepel, egy nagyobb vállalat letelepítése az egyik volt bányaterületre. Ez megnövelné a befolyó önkormányzati adóbevételeket, és munkahelyeket is teremtene. A projekt részeként az önkormányzat visszavásárolná a Zobák és Béta aknai területeket.
A zobáki terület hasznosítására már vannak ígéretei a városvezetésnek. Tavaly nyáron együttműködést kötöttek az MVM-el, valamint a Pécsi Tudományegyetemmel egy zöld hidrogén mintaprojekt létrehozására. Erről a decemberi önkormányzati ülésen számolt be először nyilvánosan a polgármester
A Bétai elkerülő út pedig már épül. Ennek is lehet még jelentősége a jövőben a kőszállítás mellett, ugyanis ipartelepítésre a dokumentum szerint az itt található területek a legalkalmasabbak.
Zöldülő város
A város külterületein az utóbbi időben több napelempark nőtt ki a földből, az önkormányzati intézmények nagy részén pedig szintén működnek napelemes rendszerek már jelenleg is. Az önkormányzat folytatni kívánja ezt az utat. Elektromos töltőállomásokat, valamint elektromos buszflottát szeretnének a jövőben, illetve fejlesztenék a megállókat és az utastájékoztatási rendszert.
Ezek mellett a célokhoz tartozik:
- A város zöldfelületeinek egységes hálózattá szervezése
- A Kaszánya patak partjának kiszabadítása, a vízpart rehabilitálása, a patak vizének tisztán tartása és a zöldfelületi hálózatba való bekapcsolása
- A város belterületével határos erdőrészek hasznosításának a város szempontjából való felülvizsgálata, megnyitása turisztikai célra
- A Szilvási-völgy bekapcsolása városközpontba, „városligetté” fejlesztése
- Kerékpár út kialakítása Komló várostól Hosszúhetény településig
Digitális város
A dokumentum szerint a digitalizáció terén mindenképpen fejlődnie kell Komlónak. Javítani kell a digitális hozzáférést gazdasági és társadalmi oldalon is.
A részcélokhoz tartozó intézkedések:
- Korszerű integrált települési téradatrendszer kialakítása
- A digitális hozzáférés lehetővé tétele a város minden lakóterületén
- Az e-közszolgáltatás kiterjesztése az önkormányzati ügyek vonatkozásában
- A digitális eszközök adta lehetőségek kiaknázása a városüzemeltetés területén
- A helyi közösségi közlekedés színvonalának emelése a megállók és az utastájékoztatás korszerűsítésével, digitalizálásával.
Megtartó város
A város lakosságszáma fokozatosan csökken, lassítani szeretnék a negatív demográfiai folyamatokat, itt szeretnék tartani a fiatalokat. Ehhez a részhez tartozik az önkormányzati és magántulajdonban lévő ingatlanok energiahatékony felújítása, és új közösségi terek és zöldfelületek kialakítása is. A tanulmány szerint elsőként a körtvélyesi lakótelepet szükséges megújítani.
A részcél programjai:
- Körtvélyesi lakótelep épületeinek energiahatékony felújítása
- Körtvélyesi lakótelep közterületeinek funkcióbővítése és megújítása
- Lakótelepi közösségi terek, tematikus játszóterek létesítése
- Zrínyi tér környékének közterület-fejlesztése
A lakosságcsökkenés visszaszorítására a következőket tennék:
- Sport és szabadidős funkciók fejlesztése, játszóterek fejlesztése
- Helyi középvállalatok szakképzett munkaerői számára színvonalas bérlakás biztosítása
- A civil szervezetek és kezdeményezéseinek támogatása
- Közösségformáló, identitást erősítő rendezvények szervezése
- Pályaválasztás, pályaorientáció, foglalkoztatási paktumok
- Munkahelybővítést segítő munkáltatói képzések
- Megyei szintű foglalkoztatási megállapodások, foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések
Kiszolgáló város
A város tovább szeretné fejleszteni jelenlegi szolgáltatásait, és cél, hogy a jövőben a fiatalok számára is kedvezőbb lehetőségeket nyújtson. Ehhez csökkenteni szeretnék a költségvetés kiadásait, illetve növelnék a fejlesztésre fordítható források összegét. Ennek eszköze lehet a közüzemi vállalatok működési költségének csökkentése, naperőmű park létesítése, az altárói lezárt termálkutak energiájának hasznosítása stb.
A részcélhoz kapcsolódó intézkedések:
- Naperőmű park létesítése
- Az altárói lezárt termálkutak energiájának hasznosítása
- Az intézmények (közintézmények, szakiskola, szociális otthon, stb.) és közüzemi vállalatok energiaracionalizálása
- A térségi hatókörű intézmények kihasználtságának növelése
- Biomassza kazán telepítése
- Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések – belterületi vízfolyások rendezése
- Komló ellátatlan területeinek szennyvízcsatornázása és a szennyvíztisztító telep korszerűsítése
Vonzóbbá tennék a városközpontot a következő programok végrehajtásával:
- Átfogó terv készítése a Kossuth Lajos utca és a felszámolt vasút közötti sáv 48-as tér és Zrínyi tér közötti szakaszának közterületfejlesztésére
- A Kossuth Lajos utca Berek utca Pécsi út csomópont páros kapacitásának növelése
- A Kossuth Lajos utca forgalomcsillapítása és az útfelület elválasztó hatásának csökkentése
- A kerékpáros infrastruktúra fejlesztése a belvárosban
- A használaton kívüli MÁV területek bekapcsolása a városközpontba
- Minőségi zöldfelületek, fiatalok és egyéb generációk számára is használható közösségi terek, sétányok kialakítása, utca és parkoló fásítás
- Turisztikai attrakció megvalósítása a könyvtár épületében és a KH mögötti területen
- Légópincék hasznosítása
- A 13-15. századi országosan védett gótikus templomrom környezetének turisztikai célú fejlesztése
Akinek felkeltette érdeklődését a téma, ezen a linken megtalálja a teljes munkaanyagot, melyből részletesebb információkhoz juthat.
/címlapkép: Sinkovics Péter/