A takarónövények jelentősége a kertészeti és szántóföldi növénytermesztésben kiemelkedő fontossággal bír, hiszen az egészséges talaj záloga. Mivel a talajaink folyamatosan ki vannak téve az időjárás hatásainak, gondoskodnunk kell a védelméről.
Takarónövények – komplett technológiával a sikerért
A takarónövények kiválasztását éppen olyan nagy figyelemmel és előrelátással kell elvégezni, mint ahogy azt a haszonnövények esetében is teszik a gazdálkodók. A vetőmagok minősége itt is kardinális kérdés, ezért mindig olyan megbízható forrásból származó szaporítóanyagot kell beszerezni, mint amilyenek a Primag vetőmagok is.
A takarónövények alkalmazásának előnyei
A takarónövények alkalmazásának számos – a gazdálkodás és a talaj tápanyagtartalmának megőrzése szempontjából hasznos – előnye van:
• Pótolják a szerves anyagokat
• Csapadékos időben is járható marad a talajfelület
• Megkötik a tápanyagokat
• Óvják a talajt az eróziótól és a deflációtól
• Biztosítják a nitrogéngyűjtést
• Csökkentik a talajtömörödést
• Növelik a talajéletet, életteret garantálnak a hasznos szervezeteknek
Milyen növényeket érdemes választani takarónövénynek?
Takarónövényként olyan gyorsan fejlődő és könnyen lebomló növényeket érdemes vetni, amelyeknek még a gyomelnyomó képességük is jó. Ellenben kerülni kell a nagyon magasra növő vagy a nagy vízigénnyel rendelkező fajokat.
Takarónövénynek alkalmasak:
- • Fűfélék – lazítják és védik a talajt, nagy biomassza tömeget biztosítnak, káliumot és nitrogént kötnek meg.
- • Pillangósok – a levegőből nagy mennyiségű nitrogént képesek megkötni, elnyomják a gyomokat, védik a talajt az eróziótól, gyorsan lebomlanak. A herefélék ráadásul életteret adnak a beporzóknak is.
- • Keresztesvirágúak – gyorsan növekednek, jelentős biomassza tömeget adnak, a beporzók és más hasznos szervezetek életterét jelentik, lazítják a talajt.
- • Egyéb egynyáriak
Sorköztakarásra érdemes keveréket választani, mert ezzel az egyes fajok előnyei összeadódnak.
A talajtakarás kihívásai
A talajtakarás során is adódhatnak nehézségek, amelyek gondos odafigyeléssel, a technológia pontos ismeretével áthidalhatóvá válnak.
Ilyen kihívás a takarónövények vízhasználata, ami egy beállt ültetvény esetén az összes vízigényt 10-30%-kal is növelheti. Viszont cserébe a takarónövények növelik a talajba szivárgó csapadékvíz mennyiségét, javítják a talaj vízmegtartó képességét, hiszen a növényekkel takart talaj lényegesen tovább marad nedves.
A fagykár kockázatát is érdemes megemlíteni – a takarónövényekkel bevetett föld ugyanis nem képes annyi hőt megkötni, aminek eredményeképpen kora tavasszal emelkedhet a fagyveszély.
Megnőhet a rágcsálók száma is az ültetvényben, ahogy a takarónövények befolyásolhatják a fonálférgek számát is azzal, hogy a gazdanövényeik lehetnek (bizonyos fajok azonban gyérítő hatással rendelkeznek).
A takarónövények alkalmazásának jelentősége a növénytermesztésben kiemelkedő, előnyei pedig nélkülözhetetlenek. Éljen Ön is vele!