Egyáltalán nem szabad félvállról venni a féregtelenítés témáját, mivel ez a probléma nem csupán a kutyát, de a környezetét, sőt, a kutyával és annak székletével érintkező más kutyákat és embereket is érinti. A kutyában többféle féregfajta élhet, egyesek gyakoribbak, mások kevésbé ismertek, de egy biztos, mindenképpen tenni kell ellenük!
A féregtelenítés folyamatos odafigyelést kíván!
Az éves veszettség elleni oltás alkalmával az állatorvos féregtelenítő tablettákat is ad a kutya részére, azonban tudni kell azt, hogy ez nem elegendő! Ahhoz, hogy biztonságban érezzük magunkat, családunkat és a kedvencünket, legalább negyedévente el kell végeznünk a féregtelenítést, emellett pedig a BioZoo.hu oldalán elérhető gyógynövényes termékekkel folyamatosan segíthetjük azt, hogy ne tudjanak megtelepedni ezek az állatok a kutyában.
Milyen természetes féregtelenítő szerek vannak?
Az egyik legjobb féreghajtó gyógynövény a fekete üröm. Olyan összetevőket tartalmaz, melyek gátolják a paraziták növekedését és fejlődését. A papayából kinyert enzim, a papain fehérjebontó hatással rendelkezik, ezért természetes védelmet ad az élősködők ellen. Nemcsak a férgeket, de az egysejtűeket, mint a giardia, valamint az ostorosokat is elpusztítja, mivel ezek is fehérjéből állnak, emellett pedig optimalizálja a belek állapotát.
Milyen problémákat okozhatnak a férgek?
Attól függően, hogy milyen féregről van szó, akár komolyabb gondot is okozhatnak. Egyes férgek ugyanis szívják a kutya vérét, ezáltal az vérszegény lehet, de egy legyengült immunrendszerű kutya végül akár el is pusztulhat. Tönkretehetik a bélnyálkahártyát, így az ételekben lévő tápanyagok nem szívódnak fel, de egyes féregfajták a tüdőbe is átvándorolhatnak, ahol köhögést okoznak.
Milyen férgek fordulnak elő a kutyákban?
A legtöbbször galand-, fonal-, kampós- és ostorféreggel fertőződnek meg a kutyák. A galandféreg nem okoz különösebben látható problémát, és az állatot sem zavarja annyira, székletvizsgálat szokta kimutatni a jelenlétét. A fonalféreg már a kölyökkutyában is megtalálható, ezt az anyjától kapja el, ezért is fontos a kölykök előírás szerinti féregtelenítése. A kampósféreg nehezen észrevehető, azonban veszélyes, mivel vért szív. Az ostorféreg fiatal felnőtt állatokat támad, vizes hasmenést és vérszegénységet okozva.
Honnan lehet észrevenni, ha egy kutya férges?
Általában emésztési problémák jelentkeznek, mint például hasmenés, hányás, nyálkás széklet, puffadás, étvágytalanság, fogyás, a kölyökkutyák nem fejlődnek megfelelőképpen, de a vérszegénység is nagyon gyakori. Az állat vakarhatja a fenekét, csúszkál a padlón, de találhatunk féregdarabokat a székletében is.
Egy parazita fertőzésen átesett, legyengült kutya számára létfontosságú az, hogy minél hamarabb visszanyerje egészségét és az optimális testsúlyát. Ezért ilyenkor jó minőségű, fehérjében és zsírokban gazdag étrendet kell összeállítani a számára, ami táplálja a szervezetét, ezenkívül pedig a rendszeres féregtelenítésről sem szabad megfeledkezni!