Nem jár automatikusan, ezért sokan nem is tudnak róla.
A G7 írta meg, hogy számításaik szerint évente tízmilliárdokat hagynak az államnál a laktózérzékenyek azzal, hogy nem veszik igénybe a nekik járó adókedvezményt. Ennek több oka is lehet.
- Az érintettek nem is tudnak róla.
- Túl alacsony a bérük.
A portál információ szerint a laktózérzékenység különböző változatai szerepelnek azon a listán, amely a speciális adókedvezményre jogosító betegségeket sorolja fel. Nagyon valószínű azonban, hogy a laktózérzékenyek közül sokan nem is tudnak arról, hogy havonta a minimálbér 5 százalékának megfelelő összeggel csökkenthetik az adójukat.
A G7 egy példáján szemléltetve: egy 2018-ban bruttó 138 ezer forintos minimálbéren lévő gyermektelen munkavállaló havonta 20,7 ezer forint szja-t fizetett, a nettó keresete pedig 91 ezer 770 forint volt, ám ha laktózérzékeny, akkor ezt havonta 6900 forinttal toldhatta meg – ha igénybe vette a kedvezményt. Ha ezt nem tette meg, akkor a most következő, 2018-ra vonatkozó adóbevallásában összesen 82,8 ezer forintot igényelhet vissza. Mivel a kedvezmény a jogszabály szerint mindig az év elején érvényes minimálbér öt százaléka, és ez idén is emelkedett, a 2019-re vonatkozó kedvezmény összege már 89,4 ezer forint lesz.
Az állam azonban nem ajánlja fel automatikusan a lehetőséget: az igényléshez szükséges igazolást a betegnek kell kérnie a házi- vagy szakorvosától. Az igazolást ezután a betegnek és az orvosnak is le kell adnia a NAV-hoz.
Abban az esetben viszont, ha egy laktózérzékenynek meglehetősen alacsony a bruttó fizetésük, vagy más kedvezmények miatt lecsökken az adófizetési kötelezettségük, akkor a maradékból már nem jut a betegség miatt érvényesíthető összegre.
A fotó illusztráció, forrás: pixabay.com