Baranya – A Magyar Madártani Egyesület Baranya Megyei Csoportja számolt be az eseményről.
Vannak madárfajok, különösen az énekesmadarak körében, amelyek kiváló hangutánzó képességekkel rendelkeznek – írja hírlevelében az MME Baranya Megyei Csoportja. Ilyen a mindenki által ismert seregély is, amely gyakran csapja be a felületes szemlélődőt tavasszal a sárgarigó hangjának utánzásával. Megfigyeltek már olyan példányt is, amelynek énekében röpke félóra alatt 16 fajra jellemző ének- és hangmotívumokat lehetett egyértelműen felfedezni. A kevésbé ismert fajok közül az énekes nádiposzáta és a kerti geze is hasonló képességekkel rendelkezik.
A madarak tanulás útján sajátítják el más fajok hangjelzéseit. A fészekben nevelkedő fiókák nemcsak a szülőmadarak, hanem a környezetükben élő más madárfajok hangját és énekét is megtanulhatják, de előfordulhat, hogy más forrásból is „merítenek”. A szakirodalom pl. említ egy olyan fülemülét, amely Beethoven egyik szimfóniájának rövid dallamrészletét szőtte énekébe.
A baranyai madártanisok a tanulás útján történő ismeretszerzés egy érdekes példájával találkoztak a hónap folyamán. Május 20-án, késő délután a nagybudméri katolikus templom tornyába kihelyezett költőládában gyűrűzték a gyöngybaglyok fiókáit. Ekkor lettek figyelmesek arra, hogy a templomkertben éneklő fekete rigó a nagyjából negyedórás gyűrűzés alatt többször is hibátlanul szőtte énekébe a „Boci, boci tarka” című gyermekdal kezdő sorának dallamát.
Hogy a madár hol tanulta meg a dallamot, nem tudni.
Sajnos, az esetről nem készült felvétel, kárpótlásul a play gombra kattintva meg lehet hallgatni egy „átlagos” rigófüttyöt.
Hang: wikipédia, fotó: archív/Sz.M.