Idén júniusban átadták hazánk első zöld hidrogén üzemét Bükkábrányban. A próbaüzem már zajlik, melynek tapasztalatait a leendő hazai erőművek építésénél, így a komlóinál is felhasználhatják.
Szeptember 1-én, vasárnap írta alá a Komlói Önkormányzat a Dunántúli Hidrogénvölgy Ökoszisztéma Klaszterről szóló megállapodást, amely egy újabb lépcsője a Zobákra tervezett zöldhidrogén üzemnek.
Magyarország hidrogén stratégiája a 2040-es évekre a karbonmentes hidrogén felhasználás felfutását prognosztizálja. Ennek érdekében a Dunántúli és az Észak-Keleti területeken is hidrogénvölgyet alakítanak ki, ahol a termelő és feldolgozó ipar is megtalálható lesz.
Az első zöld hidrogén erőmű idén készült el, és Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozik. A Bükkábrányi energiapark a Mátrai Erőmű egykori külszíni lignitbányájának rekultivált részén épült. A 32 hektáros területen egy 22 megawatt csúcsteljesítményű napelemnpark és a hidrogén előállításáért felelős egység található. Az üzem a napelemek által termelt energiát alakítja át egy komplex elektrolizáló rendszer segítségével hidrogénné.
Ez azért előnyös, mert az időjárásfüggő megújuló energiaforrások, mint a napelemek, által termelt elektromos energiát így könnyebben, és hosszabb ideig lehet tárolni. Az elektromos energia tárolása akkumulátorokban drága és korlátozott kapacitású, míg a hidrogén sűrített vagy cseppfolyósított formában nagy energiasűrűséggel bír. Így a megtermelt energia később is felhasználható, például éjszaka vagy télen.
Bükkábrányi energiapark még egyelőre csak egy pilot projekt, ami annyit takar, hogy kisebb teljesítményű, mint a jövőben épülő társai, ahhoz viszont elég nagy, hogy releváns adatokat szolgáltasson, melyeket a szakemberek a későbbi erőművek tervezésénél felhasználhatnak.
Komlóra is terveznek egyet
Bár sok konkrétum még nincsen a projektről, azt tudjuk, hogy az egykori Zobák akna területére terveznék az üzemet, és az együttműködési megállapodás is megszületett már az MVM-el valamint a Pécsi Tudományegyetemmel.
Amikor Lázár János építési, beruházási és közlekedési miniszter városunkban járt, erre a projektre is rákérdeztünk. Lázár akkor azt mondta, az MVM Zrt. tervez a beruházással, a most megkötött megállapodás pedig azt jelentheti, hogy zöld utat kapott a projekt.
Akit bővebben érdekel, hogyan működik a bükkábrányi erőmű, azoknak ajánljuk Magyarósi Csaba videóját:
/címlapkép: bukkabranyienergiapark.hu/