Mindannyian tudjuk, hogy a napsugárzás komoly károkat tud okozni a bőrünknek, rövid és hosszú távon egyaránt. Az előbbi a leégést jelenti, amit tavasztól ősz elejéig gyakran megtapasztalhatnak azok, akik nem fordítanak kellő figyelmet a fényvédelemre.
A hosszú távú ártalmak pedig sokszor évek, évtizedek múltán jelentkeznek, pedig ezek is megelőzhetőek a kellő odafigyeléssel. No de ne legyünk álszentek, mindenkivel előfordul időnként, hogy megfeledkezik a naptej megfelelő használatáról, emiatt lepirul a bőre az UV-sugárzástól.
A leégés pedig igen fájdalmas tud lenni, ezért érthető, ha minél hamarabb enyhíteni szeretnénk rajta, ehhez pedig különféle házi praktikákat próbálunk ki. Nézzük, hogy melyik trükköt érdemes alkalmazni, és melyiket kerüljük inkább.
Aloe vera, a zöld csodaszer
A Helia-D testápoló termékei között is kapható Zelka aloe vera hűsítő testápoló gél az egyik legjobb választás a napégés természetes kezelésére. Ez a növény ugyanis többféle ásványi anyagot tartalmaz, mindemellett fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, nyugtató, sejtregeneráló hatása is van.
Ha szeretjük a növényeket, akár tarthatjuk élő, cserepes formában is a kertben vagy a szobában, és szükség esetén csak tépjünk le egy vastag, húsos levelet a tövénél, és nyomkodjuk ki belőle az átlátszó gélt, majd kenjük a bőrre.
Ám, ha ennél egyszerűbb és gyorsabb megoldást keresünk, akkor kozmetikum formájában is beszerezhetjük. Tartsuk a flakont a hűtőben, hiszen így a hűsítő hatás még jobban érvényesül, az égett bőrnek pedig igencsak jólesik a hűvös érintés.
Az aloe verával kezelt napégés gyorsabban gyógyul, a pirosság és a fájdalom hamarabb elmúlik, és bár a sérült bőrfelület így is le fog hámlani, viszont a növény hidratáló hatásának hála kevésbé fog viszketni, húzódni.
Borogatás alkohollal, citromlével, ecettel
Az ecet valóban egy sokoldalú, filléres csodaszer, de jobb, ha inkább maradunk vele a takarításnál meg a saláták, savanyúságok ízesítésénél.
Bár lehet olvasni az interneten olyan tippeket, miszerint vízzel hígítva vattakoronggal vigyük fel az égett bőrre, de ez egyáltalán nem javasolt, hisz garantáltan csípni, irritálni fogja az egyébként is sérült, érzékeny bőrt.
Ugyanez elmondható a citromlével és alkoholt tartalmazó készítményekkel történő borogatásról is. Igaz, hogy az ecet remekül fertőtlenít, de a napégés nem fertőzés, hanem tulajdonképp egy égési sérülés, így itt nem a kórokozók elpusztítása az elsődleges cél.
Hideg tejföl, joghurt, kefir
Nagyanyáink idejében még bevett módszer volt a napégést és a forrázást úgy kezelni, hogy hideg joghurtot, tejfölt vagy kefirt kentek rá. Ma már azonban tudjuk, hogy ez a praktika többet árt, mint használ.
Az egyetlen előnye, hogy rövid távon valóban hűsíti a bőrt, viszont ezekben a tejtermékekben nagy mennyiségű zsír található, ami egy bevonatot képez a bőrön, mely miatt az nem tud rendesen lélegezni, így tulajdonképpen hátráltatjuk csak a gyógyulást.