Komló – Ahogy arról beszámoltunk, április elsejétől megszűnt a sebészeti ügyeleti ellátás a komlói kórházban. Szerettük volna megtudni, hogy mi a polgármester álláspontja erről, valamint az kórház fokozatos leépítéséről. Kitérő választ kaptunk.
Április 1-től nincs sebészeti ügyeleti ellátás a komlói kórházban. Korábban már megszűnt az akut belgyógyászati fekvőbeteg-ellátás, a belgyógyászati ügyelet és a bőrgyógyászati szakrendelés, a szülészet és a gyermekosztály pedig már több mint egy évtizede nem működik. Egyelőre nem ismert, milyen további tervei vannak a fenntartónak, de az intézmény jelenlegi helyzete inkább leépülésre, mint fejlődésre utal.
Szerettük volna megtudni, mi Polics József polgármester (Fidesz-KDNP) álláspontja minderről, illetve, hogy térségünk országgyűlési képviselőjével, Dr. Hoppál Péterrel esetleg egyeztetett-e az üggyel kapcsolatban. Ezért a következő kérdéseket küldtük el március 27-én:
- Mi a véleménye a Komlói Kórház jelenlegi helyzetéről?
- Ön szerint előnyös volt az intézmény számára, hogy állami fenntartásba került?
- Egyeztetett már az országgyűlési képviselővel a kórház ügyében? Terveznek-e fellépni az intézmény további leépítése ellen? Ha nem, miért nem?
- Mit üzen azoknak a komlóiaknak, akiket közvetlenül érintenek a megszűnő szolgáltatások?
A polgármester válasza végül a tegnapi napon befutott, közben pedig saját közösségi oldalán is megosztotta a közleményt, amit aztán a helyi önkormányzati lap is szemlézett. Abban nem vagyunk biztosak, hogy a kérdéseink nélkül is megszületett volna ez a közlemény.
A polgármester válaszát teljes terjedelmében közöljük:
„A Komlói Kórház helyzete minden időszakban a közvélemény hangulatát befolyásoló tényező volt és marad is.
A város érdekében végzett közel 37 éves munkám során mindig a kórház fejlesztése és
optimális működése érdekében dolgoztam. Az aktuális polgármesterekkel,
kórházigazgatókkal, egészségügyi szakdolgozókkal folyamatosan konzultálva határoztunk a
fejlesztési és működési irányokról. Az elmúlt időszak is az állandó egyeztetésekről szólt, szól az országgyűlési képviselőnkkel, a Pécsi Tudományegyetem vezetőivel, a kórház vezetőjével, a város szempontjából legelőnyösebb és fenntartható működés érdekében.
A feltett kérdéseivel kapcsolatban a rendszerre vonatkozó összefüggések figyelembevételével hosszabban válaszolok:
A vezetőknek a nehéz kérdésekben is döntést kell hozniuk akkor is, ha az bizonyos köröket
– legyenek azok munkavállalók, ellátottak – hátrányosan érintenek. Rendszerszintű
működésben és annak biztonságos ellátásában kell garanciát vállalni. Az időt, a fejlődést az
ebből eredő változásokat megállítani nem tudjuk és nem is szabad. Változás nem tud úgy
végbe menni, hogy mindenkit pozitívan érintsen. Ebben a konkrét ügyben minimum 2,5-3
évtizedet kell visszamenni az időben, mert akkor olyan lényeges változások indultak el a
térségünkben, melyek mindenre kihatottak és kihatnak mind a mai napig is. Bezárt a bánya! A közvetlen térség lakosságszáma egykor meghaladta a 60 ezer főt, ma nem éri el a 40 ezret. A demográfiai összetétel is jelentősen megváltozott. A mai, hozzám irányuló segítségkérések legnagyobb számban a szociális otthonba vagy az ápolási osztályon történő elhelyezésekről szólnak.
A pontos kórháztörténeti áttekintéshez hozzátartozik, hogy a szülészet és a gyermekosztály
átadása – ezáltal itteni megszűnése – lassan 20 évvel ezelőtt történt. Ez a döntés is – ami tőlem független volt – a szülések számának drasztikus csökkenésével függött össze. Az akkori lépések is azt igazolták, hogy a város életében bekövetkezett változáshoz az egészségügyi ellátások átszervezésére is szükség van, igazodni kell az élethez, akkor is, ha fáj. Az Önkormányzat több, mint 10 évvel ezelőtt állami tulajdonba, fenntartásba adta a kórházat azért, mert a működtetése, fejlesztése meghaladta a város anyagi erejét. Teljesen érthető, ha az embereknek egy normális alapvető igénye, hogy ahol laknak, élnek ott dolgozhassanak és hozzáférhessenek minél több ellátáshoz. Ez az ideális állapot azonban nem adatik meg mindenhol. Magam is megtapasztalhattam a komlói kórház kihasználtságát a fekvőbeteg ellátás terén.
Vannak olyanok, akik az ésszerű, racionális döntésekkel képesek szembe menni, hogy rossz hangulatot keltsenek, illetve politikai előnyökhöz jussanak. Nem elvárható, hogy örömmel fogadjuk az ügyet, de legyünk őszinték és reálisak. Az állami tulajdonba adás óta, ami szerintem észszerű döntés volt, bekövetkező változások egyértelműen és pontosan követhetők a kórház honlapján (fejlesztések, gépbeszerzések stb.) A következő és meghatározó döntés lassan két évvel ezelőtt történt, amikor a teljes megyei egészségügyi ellátórendszer a Pécsi Tudományegyetemhez került. Ez véleményem szerint racionális, a betegbiztonság szempontjából nagyon jó döntés volt. Az nem elvárható és megoldható az egyetem részéről, hogy megyei szinten 20 kilométereként a legmagasabb szintű ellátást (agysebészet, robotsebészet, stb.) biztosítsák. A betegek szempontjából fontos, hogy a háziorvosi, gyermekorvosi és a szakellátások helyben és a magas szintű fekvőbeteg ellátás pedig Pécsett vagy a szabad orvosválasztásnak köszönhetően az ország bármely pontján biztosított legyen.
Ebből az önkormányzathoz tartozik a háziorvosi felnőtt- és gyermekellátás. Sajnos, azt
viszont tapasztalom, hogy a hozzánk tartozó feladatok megszervezése egyre nagyobb
nehézségbe ütközik a humánerőforrás hiánya miatt. A betegségek kezelésének módja az orvostudomány területén történt hatalmas fejlődésnek köszönhetően a fekvőbeteg ellátásáról nagy részben áttolódtak a járóbeteg ellátás irányába.
A mostani komlói kórházat érintő intézkedés eredménye az, hogy a szakellátások közül a
bőrgyógyászat kivételével (lásd tételesen a honlapon: https://www.komloikorhaz.hu/)
mindegyik működik helyben. Az akut, sürgős ellátást igénylő betegek kezelése a PTE
klinikán magas színvonalon, nagy szakértelemmel a megfelelő diagnosztikai háttérrel a
betegek biztonsága érdekében történik. Komlón továbbra is biztosított, hogy az egynapos
sebészeti ellátások végzésére itt helyben, a kórházban kerül sor. Azonban, akik a fekvőbeteg ellátásban érintettek, egy klinikai rendszerben gyógyulhatnak pár 10 km-re az otthonuktól.
Tudom, hogy a tények és az adatok, melyek rendelkezésünkre állnak és reális képet adnak
kórházunk működéséről, a betegek számáról, az ellátásokat igénybe vevőkről, érvként nem
mindenki számára fogadhatóak el. Maradjuk reálisak és fogadjuk el a település nagyságához igazodó biztonságos ellátások biztosítását.
Jó egészséget kívánok mindenkinek!”