Baranya – Az ország településeinek kialakulását mutatja be legújabb cikkében az atlo.hu. Felismered, mely baranyai városok vannak a képeken?
Látványos és részletgazdag cikkben mutatja be az atlo.hu, hogyan lehet (morfológiai és településföldrajzi szempontból) osztályozni a magyarországi településeket, mi és hogyan befolyásolta a kialakulásukat, valamint, hogy mely tájegységre mi jellemző.
Akinek van kedve, olvassa el a teljes cikket, aki viszont csak próbára szeretné tenni magát, tippelje meg, mely baranyai városok láthatók a következő képeken. (Megoldás a cikk végén.)
1.
2.
3.
4.
5.
…és mi jellemzi Komlót?
A városok kapcsán – a történelmi előzmények és földrajzi adottságokon túl – a cikk többek között kitér az iparosodás szerepére is. És nem meglepő módon itt találjuk Komlót.
„Az ötvenes évektől kezdve a második világháború romjai, a városi lakosság növekedése, az erőltetett iparosítás és a kiterjedt agglomerációk kialakulása egyfelől a települések tervezett telepes bővítését, másfelől új, akár több tízezres lakosú városrészek, városok alapítását tette szükségessé.
A városalapításokra különösen az iparosítás miatt volt szükség. A legtöbb újonnan alapított város az odatelepített bánya és/vagy ipari komplexum dolgozóinak lakó(telep)városaként épült fel a kor valós vagy vélt igényei szerint, nem egyszer egy régebbi település mellé. A korábbi városmag körüli, köpenyként felépülő újvárosokra jó példa Komló vagy Várpalota, a mellételepítésekre Dunaújváros (Pentele), Tatabánya (Bánhida-Galla) és Tiszaújváros (Szederkény), a lakótelepekkel várossá összekötött falvakra pedig Salgótarján, Kazincbarcika vagy Ózd” – mutat rá a portál.
A cikk végén egy interaktív térkép található, ahol bárki meg tudja nézni a saját települését – csupán a település nevét kell beírnia.
(A képrejtvény megoldása: 1. Mohács, 2. Pécs, 3. Sikós, 4. Szigetvár, 5. Komló)