Komló – Úgy tűnik, nem lesz összefogás ellenzéki részről Baranya 2. számú választókerületében. Kiderült ugyanis, hogy senki nem tervezi a visszalépést. Ez persze a Fidesznek kedvez, de a meccs majd csak a választások után lesz lefutott.
Ahogy arról pénteken beszámoltunk, a Közös Ország Mozgalom által végeztetett felmérés szerint a Baranya 2.sz választókerületében csak akkor van esélye az ellenzéknek nyerni, ha a jelöltek megegyeznek és visszalépnek egy jelölt javára. A KOM szerint – bár koordináció nélkül a jobbikos Gyimesi Gábor kaphatja arányaiban a legtöbb szavazatot – összességében mégis Hohn Krisztina, az LMP-Új Kezdet jelöltje tudná leginkább megszorongatni a fideszes Hoppál Pétert. Emögött főként az átszavazási hajlandóság állhat. Hohn Krisztinát (46%) a DK-s Nagy Ferenc (44%), Gyimesi Gábor (Jobbik) és Berkecz Balázs (Együtt) követi 42%-kal, végül a sort Körömi Attila (Momentum) zárja (36%). Ha viszont a visszalépésekre nem kerül sor, a legtöbb szavazatra esélyes Gyimesi is csak a szavazatok 21%-át szerezheti meg, szemben Hoppál 45%-ával.
A helyzet tehát ugyanaz, mint az ország több más választókerületében: ha egy ellenzéki jelölt indul, akkor jó eséllyel lehet új országgyűlési képviselője a Baranya 2-nek, ha nem, akkor szinte biztos, hogy marad a Fideszé.
Berkecz Balázs szombat esti blogbejegyzéséből azonban kiderül, összefogásról egyelőre szó sincs. Bár látszólag minden jelölt hajlandó lenne tárgyalni, az egyeztetésre mégsem kerül(t) sor. Leginkább az LMP és a Momentum jelöltje volt nyitott a vitára, a Jobbik és a DK azonban elzárkózott ettől.
Marad tehát a jelenlegi felállás: egy fideszes jelölttel szemben számtalan másik. Hoppál Péter nyugodtan alhat, pozícióját egyelőre semmilyen veszély nem fenyegeti.
VÉLEMÉNY – Van megoldás?
Nos, amikor a Fidesz módosította a választási törvényt, átrajzolta a választókerületek határait, pontosan tudta, mennyire megnehezíti az ellenzék dolgát. Ha csak utóbbinál maradunk: hogy lehetne könnyen választani a Baranya 2.-ben, amikor mások az ismert és támogatott politikusok Pécsett és Komlón, mások a problémák és a lehetőségek (Kozármislenyről és a falvakról már nem is beszélve)? Nehéz olyan kompromisszumot kötni, ami mindenkinek megfelel. Nyilván a jelölteknek sem könnyű lemondaniuk mindarról, amiért elhatározták, hogy indulnak a választásokon, legyen az hit, meggyőződés, terv, program vagy akár anyagi biztonság.
És akkor ott vannak a választópolgárok. Mind különbözőek vagyunk, mások a prioritásaink, az életfelfogásunk, a körülményeink. Ha szimpatizálunk egy párttal, azért tesszük, mert úgy érezzük, ők képviselik mindazt, amit nekünk fontos. Jogos a kérdés, hogy miért mondanánk le erről egy másik párt/jelölt javára?
Szóval, egyáltalán nem könnyű azoknak, akik kormányváltást szeretnének.
Én csak azt tudom tanácsolni, mindenki döntsön a saját belátása szerint. Aki úgy érzi, nem akar változást, szavazzon a Fideszre. Aki másik pártban bízik, szavazzon arra. Ha hisz a taktikai szavazás erejében, támogassa a közvélemény-kutatások szerinti legesélyesebb jelöltet. Minél többen megyünk el szavazni, annál nagyobb az esélye, hogy olyan végeredmény születik, ami demokratikus, ami az emberek többségének megfelel.
Ne feledjük: akárhány jelölt indul, végül a választók döntenek, nem a pártok.