Mai digitális korunkban a kiberbiztonság kulcsfontosságú szerepet tölt be mind a gazdasági, mind a társadalmi életben.
Az Európai Unió által minden tagállam számára kötelezővé tett NIS2 irányelv lényegesen kibővítette a stratégiai ágazatokban működő szervezetek kiberbiztonsággal kapcsolatos kötelezettségeit, melynek következtében sokkal szigorúbb szabályozást és monitorozást kell alkalmazniuk az IT-rendszerek mindennapi üzemeltetése és fejlesztése során.
Az irányelv implementálásához mindenképpen érdemes igénybe venni az ITSecure NIS2 felkészítés szolgáltatását, de ebben a cikkben azért összefoglaltuk, hogy milyen lépésekről is van szó a gyakorlatban.
Tudatosság és vállalati kultúra
A NIS2 irányelv számos kiberbiztonsági kötelezettséget ró a stratégiai fontosságú ágazatok szereplőire, de sok egyéb vállalatot is bevon a szabályozás hatálya alá. Az egyik legfontosabb kezdeti lépés minden közvetlen vagy közvetett érintett számára a tudatosság növelése, és a kiberbiztonsági szempontok beépítése a vállalati kultúrába.
A megfelelő szemlélet kialakításához elengedhetetlen a dolgozók kiberbiztonsági tudatosságának fejlesztése, melyet elsősorban célzott oktatással, folyamatos tájékoztatással lehet elérni. Lényeges, hogy a kiberbiztonság nemcsak az IT-infrastruktúrát üzemeltető dolgozók magánügye, hanem mindenkinek közös feladata, aki ezeket a rendszereket használja, és ezért bármilyen szintű hozzáféréssel rendelkezik.
Stratégiatervezés
A hatékony kiberbiztonsági stratégia mind az intézményen belül, mind a külvilággal fenntartott folyamatokban aktívan jelen van. A vállalati szinten a NIS2 által előírt irányelvek, protokollok alkalmazása kulcsfontosságú. Az incidensmenedzsment, a válságkezelési terv és az adatvédelmi intézkedések mind hozzájárulnak a szervezet kiberbiztonsági ellenálló képességéhez.
A külső stratégia részeként a vállalatoknak biztosítaniuk kell az érintettek (beszállítók, partnerek, ügyfelek) tájékoztatását. A partnerekkel való együttműködés és a transzparens kommunikáció elősegíti egy erősebb, egységes kiberbiztonsági rendszer kialakítását.
Innováció és kockázatkezelés
Az irányelvnek való megfelelés az infrastruktúra folyamatos modernizációját feltételezi, mely magában foglalja a kibertámadások kockázatát csökkentő mechanizmusok beépítését. Az erős hitelesítési rendszerek, naprakész szoftverfrissítések és a rendszeres biztonsági auditok mind hozzájárulnak a megelőzéshez.
A NIS2 irányelv alkalmazása nem csupán törvényi kötelesség, hanem egy lehetőség is a szervezetek számára, hogy fejlesszék kiberbiztonsági stratégiájukat, és erősítésék az ügyfelek bizalmát. A megfelelő tudatosság kialakításával, a stratégiai tervezéssel és az innovatív megoldások alkalmazásával biztosítható az IT-rendszerek védelme, mely elengedhetetlen a hosszú távú hatékony működéshez.