A kettőslátás egy nagyon ijesztő jelenség lehet elsőre, ha a saját bőrünkön (látásunkon) tapasztaljuk. A filmekben általában vicces jelenetként ábrázolják, de a valóságban kifejezetten zavaró. Tulajdonképpen az történik, hogy ugyanarról a tárgyról két különálló képet látunk, a megjelenése lehet időszakos, de szélsőséges esetben akár állandó is.
Mindenképpen szakemberhez kell fordulni!
A CooperVision blogja részletesen ír a jelenségről, illetve más betegségekről is, amelyek a szemünket érinthetik. A kettőslátás során a két kép lehet egymás felett vagy egymás mellett, esetleg kevert helyzetben. Társulhatnak hozzá más kellemetlen tünetek is, mint a hányinger vagy a fejfájás. Az oka attól függ, hogy az egyik vagy mindkét szem érintett, így minden esetben ajánlott, hogy felkeressünk egy szemész szakembert, aki meg tudja pontosan állapítani, hogy melyik kezelés a legmegfelelőbb az adott helyzetben.
A kettőslátás kezelési módjának kiválasztása előtt meg kell állapítani, hogy pontosan mi is okozza a bajt. Már önmagában azzal is javítani lehet a problémán, ha megszüntetjük vagy kezeljük a kiváltó okot. A szemizmok gyengesége is vezethet a kettőslátáshoz, itt a műtét jelenti a legjobb megoldást.
A myasthenia gravis nevű betegség is állhat a háttérben, ami specifikus gyógyszerrel kezelhető. Cukorbetegeknél a szabályozatlan vércukorszint is hozzájárulhat a kettőslátás kialakulásához, ami a vércukorszint és az inzulinszint megfelelő szabályozásával szüntethető meg – az orvos által előírtaknak megfelelően.
Olyan esetek is előfordulhatnak sajnos, amikor már ez a kellemetlen állapot nem fordítható vissza. Ilyenkor is lehet különböző kezeléseket alkalmazni, amelyek segítenek együtt élni a betegséggel. Ezek közé tartozik például a szemtapasz alkalmazása vagy egy olyan speciális szemüveg viselése, amiben egy prizmás lencse minimalizálja a kettőslátás hatását.
Egy szemnél is kialakulhat kettőslátás
Az esetek többségében általában akkor tapasztalhatunk kettőslátást, ha mindkét szemmel nézünk valamit. Ha az egyiket letakarjuk, megszűnik a kellemetlen jelenség. Ritkán azonban az is megtörténhet, hogy csak az egyik szemnél alakul ki, ennek a neve diplopia monocularis. A szemésznek ilyen esetben más irányban kell keresnie a kiváltó okokat és kezelési lehetőségeket, mivel más betegséggel van dolga.
Hirtelen kettőslátás is előfordulhat, ilyenkor a legfontosabb, hogy ne essünk pánikba. Ez megeshet stressz vagy fáradtság miatt is, de komolyabb betegséget is jelezhet. Ha aggódunk miatta, forduljunk minél hamarabb szemész szakemberhez.
Figyeljünk a szemünk egészségére!
A látásra rengeteg külső tényező is hatással lehet. Gondolunk itt például a szmogra, a levegő minőségére, de például az sem mindegy, hogy pontosan hogyan táplálkozunk. A jelekre kiemelten figyeljünk, és tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy a szemünket megóvjuk hosszú távon.