A kertes házban élők számára a rágcsálók jelenléte nem idegen, de az nem mindegy, hogy egérrel van dolgunk vagy patkánnyal. A kártékony tulajdonságuk miatt hajlamosak vagyunk egy kalap alá venni őket, pedig van különbség.
Amikor megjelennek a kis szőrgombócok, érdemes beszerezni a Csapdashop.hu oldaláról profi patkánycsapdákat, ha humánusabb megoldást keresünk, akkor válasszuk az élvefogó csapdákat.
Ebben az esetben van 5 kritikus pont, ahol nagyon könnyen hibázhatunk. A sikeres befogás érdekében megmutatjuk ezeket a hibaforrásokat és adunk tippeket is, hogyan lehet elkerülni a tévedést.
1. Legyen elég kívánatos a „nasi”
A patkányok meglehetősen finnyás állatok és a közhiedelemmel ellentétben a ház körül nem esznek meg mindent. Rettenetesen intelligens jószágok, akik messziről “kiszagolják” a csapdákat, így nehéz túljárni az eszükön.
Meglepő, de a kutya és a macskatáp vonzó falatok a friss és a szárított gyümölcsökhöz hasonlóan, de egy kis csavart is vihetünk bele hatásfokozóként vaníliaaromával. Emellett pedig az olyan magas energiatartalmú magvakért is odavannak, mint a dió. Ki nem szereti a mogyoróvajat? A patkány bizony igen, így jó csali lehet ez is a húshoz és a halhoz hasonlóan.
2. Akkor jó a csapda, ha jó helyen van
Kulcsfontosságú, hogy azonosítani tudjuk a vonulási útvonalat, mert enélkül csak “torpedóznánk” velük, ami egyik félnek sem jó játék. Viszont ha ez megvan, akkor jöhet a csapdázás, hogy “el is süllyedjen az a hajó”.
A falaktól 2-3 centiméterre érdemes kihelyezni a csapdákat, eldugott helyeken. Arra kifejezetten ügyelni kell, hogy használjunk kesztyűt a folyamat során, hogy az emberi szag se zavarja meg a patkányokat.
3. Túl hamar „elsül a fegyver”
A patkányok nagyon hajlamosak a neofób viselkedésre, ami azt jelenti, hogy ösztönösen kerülik azokat a tárgyakat, amelyek újak a környezetükben. Ez most valószínűleg furcsán hangzik, de őket szépen fokozatosan hozzá kell szoktatni a csapdák jelenlétéhez, mert enélkül átlátnak a szitán és elkerülik messzire.
Nagyon kritikus lépés a befogásnál, hogy 2-3 napig ártalmatlan állapotban legyen kint a csapda élesítés nélkül. A csalit is tegyük ki a környezetében és a csapdára is kerüljön belőle, hogy megbizonyosodhassanak róla, hogy valóban nem jelent veszélyt az új tárgy.
Kizárólag akkor érdemes aktiválni a csapdát, ha már rendszeresen látogatja a patkány, mert csak így lesz sikeres a befogás.
4. A tökéletes eszköz kiválasztása kulcsfontosságú
Sok esetben hibázhatunk azzal, ha nem a megfelelő eszközzel próbálkozunk. Érdemes figyelembe venni a környezetet, ez beltéren és kültéren egyaránt fontos. Emellett a háziállatok és a gyermekek jelenléte is befolyásolhatja a választást. A populáció mérete szintén sorsdöntő lehet a csapdák tekintetében, ahogy a személyes preferenciáink is.
5. A türelem nagy erény…
A patkányfogás nem sprint, hanem maraton, ami azt jelenti, hogy komoly türelemjáték. Az állatok gyanakvó és okos természetüknél fogva ez a tánc valóban arról szól, hogy kinek van nagyobb türelme, mert az kerül ki győztesként.