3.7 C
Komló
2024. április 16.
spot_img
KezdőlapPR3 dolog, amit érdemes megjegyezned a pre- és probiotikumokról

3 dolog, amit érdemes megjegyezned a pre- és probiotikumokról

Ha felmerül a kérdés, hogy hogyan tudjuk megőrizni szervezetünk egészségét, legtöbben rögtön a vitaminok és ásványi anyagok fogyasztását hozzák fel példaként. Ezek a tápanyagok valóban nélkülözhetetlenek, ugyanakkor nem kevésbé fontos a pre- és probiotikumok szerepe sem, amikről a többség sajnos csak a joghurtreklámokból hallott.

Épp ezért nézzük is meg röviden, hogy melyek a legfontosabb tudnivalók velük kapcsolatban.

A pro- és prebiotikum nem ugyanazt jelenti

Sokan abban a tévhitben élnek, hogy ez a két kifejezés egymás szinonimája, illetve aki tudja, hogy mi a különbség, még az is gyakran összekeveri őket. Ideje tehát tisztázni: a probiotikumok azok az élő mikroorganizmusok (gombák, baktériumok), amelyek az emberi bélflórában élnek, a prebiotikumok pedig az ő táplálékaik (főként emésztetlen rostok).

A probiotikumokat külső forrásból, például a Myrobalan BioTic étrend-kiegészítőjéből lehet bevinni a szervezetbe, ugyanis csak ideiglenesen “lakoznak” a szervezetben, így folyamatosan pótolni kell őket.

A prebiotikumok ellenben hosszú távú hatással is rendelkeznek, és serkentik a probiotikumok termelődését, ugyanakkor ezeknek a bevitelére is ügyelni kell, hogy megőrizzük a bélflóra egyensúlyát.

Mindkettő nagyon hasznos a szervezet számára

Avagy miért is jó nekünk, ha sok pro- és prebiotikum lakozik a szervezetünkben? Az előbbiek például biztosítják a bélflóra egészségét, erősítik az immunrendszert, csökkentik a gyulladásokat, megakadályozzák a káros baktériumok és gombák elszaporodását.

Az utóbbiak pedig a probiotikumok táplálékai, pozitívan hatnak a működésükre, emellett elősegítik a nyomelemek és ásványi anyagok felszívódását, valamint meggátolják, hogy a káros baktériumok megtapadjanak a bélfalon.

Látható, hogy eltérő funkciókkal bírnak, így nem is lehet kérdés, hogy mindkettő pótlásáról gondoskodni kell.

Melyek a legjobb pro- és prebiotikum források?

Most, hogy már tisztáztuk, mi a különbség köztük, és miért hasznosak, térjünk ki arra is, hogy hogyan lehet őket bevinni a szervezetbe.

A probiotikumok kiváló forrása a már említett táplálékkiegészítő, amely 10 féle hasznos baktériumtörzset tartalmaz, így napi 2 csepp is elegendő belőle. A készítményen kívül érdemes még kefirt, élőflórás joghurtot, kovászos kenyeret, lágy sajtokat, savanyú káposztát fogyasztani, melyek szintén bővelkednek e hasznos “élőlényekben”.

A prebiotikumokat pedig főként a magas rosttartalmú élelmiszerekkel lehet bevinni. Ilyen például a zabpehely, a különböző hagymafélék, az alma, az érett sajtok, a vöröslencse és az articsóka.

Az édesszájúak számára kedvező hír, hogy a csokoládé fogyasztása is hozzájárul a bélflóra egészségéhez. Persze ez nem mindegyikre érvényes, válasszunk minimum 70%-os kakaótartalmú, jó minőségű étcsokoládét, ami polifenolokban gazdag! Természetesen ezt sem szabad túlzásba vinni, napi pár kocka is bőven elegendő.

PR
PR
Fizetett Promóció
- Hirdetés -spot_img

Kövess minket

8,536RajongókTetszik
60KövetőKövetés
29FeliratkozóFeliratkozás
- Hirdetés -spot_img
- Hirdetés -spot_img

Minden más